Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z 2016

Szczyt NATO - twierdza Warszawa

Stadion Narodowy w uścisku policji. Zakaz lotów także w pobliżu Stadionu Narodowego? :)

Boże Ciało na Kamionku

Co do powiedzenia ma dziś Jezus nam? Nam, ludziom XXI wieku. Wieku, w którym błyskawicznie docierają do nas informacje z całego świata. Co dociera do nas od Niego? Poniżej jeden z niewielu udekorowanych balkonów i okien na trasie procesji. Ale za to jak ciekawie. W innym, niesfotografowanym miejscu, dwa odmienne balkony – na jednym obraz Matki Bożej w złotej ramie, na drugim – mężczyzna ze złotą puszką piwa. „Taka jest nasza parafia, taka jest Polska” – podsumował pod koniec procesji proboszcz.  Co do powiedzenia ma dziś Jezus nam? Nam, ludziom XXI wieku. Ludziom uginającym się pod ciężarem napływających zewsząd informacji i chwiejącym się niekiedy od piwa w złotej puszce.  Może to, że największym przymiotem Boga jest Jego Miłosierdzie?

100 lat w granicach Warszawy!

Dziś mija 100 lat od przyłączania Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy. Dokładnie 8 kwietnia 1916 roku te trzy podmiejskie osiedla znalazły się w granicach stolicy, która wtedy znajdowała się jeszcze pod zaborem rosyjskim. Władze dzielnicy przygotowują całoroczne obchody jubileuszu. Jego kulminacją będzie "Święto 100-lecia" - 18 i 19 czerwca w Parku Skaryszewskim. Pojawią się tam trzy sceny, na których odbywać się będą najrozmaitsze koncerty. Ma się odbywać również wiele imprez sportowych. Dokładny kalendarz 100 tegorocznych imprez jubileuszowych znajduje się na  stronie  urzędu dzielnicy. Będzie to m.in. targ śniadaniowy, memoriał Ireny Szydłowskiej, piknik rodzinny w parku, wystawa pojazdów zabytkowych.

Kozacy przed atakiem - rekonstrukcja po 185 latach

Bitwa pod Olszynką Grochowską - 185 lat później - rekonstrukcja historyczna (27.02.2016). Wszystko było na niby, ale stroje żołnierzy, ich ekwipunek i huk armat - prawdziwe.

Rekonstrukcja bitwy pod Olszynką Grochowską

W najbliższą sobotę (27 lutego) odbędzie się rekonstrukcja najbardziej krwawej bitwy powstania listopadowego - bitwy pod Olszynką Grochowską. Rekonstrukcja rozpocznie się w południe w parku im. płk. Jana Szypowskiego "Leśnika".  Po odprawie dowódców żołnierze przemaszerują na pole bitwy niedaleko pomnika Bitwy pod Olszynką Grochowską przy ul. Traczy. Bitwa rozegra się ok. godz. 14.  To już 185. jej rocznica. Bitwa rozegrała się 25 lutego 1831 roku. Polska armia liczyła 40 tysięcy żołnierzy stawiła wtedy czoła 60-tysięcznej armii rosyjskiej. Polskiej armii przewodził generał Józef Chłopicki, który został ranny w pobliżu dzisiejszej stacji PKP.